Český překlad požadavků na pivo Světlý ležák českého typu dle BJCP Guidelines 2021 (3B. Czech Premium Pale Lager). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.
Celkový dojem: Osvěžující světlý český ležák s výrazným sladovým a chmelovým charakterem a dlouhým dozníváním. Komplexní sladová chuť. Hořkost je výrazná a čistá, ale postrádá drsnost, což vytváří dobře vyvážený, zakulacený chuťový dojem, který zvyšuje pitelnost.
Vůně: Středně silný až středně výrazný chlebnatá sladovost a středně silné až silné kořeněné, květinové nebo bylinné chmelové aroma; i když se rovnováha mezi sladem a chmelem může lišit, vzájemná souhra je bohatá a komplexní. Lehký diacetyl nebo velmi slabé ovocné estery jsou přípustné. Estery mají tendenci se zvyšovat s původní stupňovitostí.
Vzhled: Středně žlutá až sytě zlatá barva. Brilantní až téměř čiré. Hustá, dlouhotrvající, krémově bílá pěna.
Chuť: Bohatá, komplexní, chlebová sladová chuť v kombinaci s výraznou, ale jemnou a zakulacenou hořkostí a květinovou a kořeněnou chmelovou příchutí. Sladová a chmelová chuť je střední až středně vysoká, sladovost může být i lehce karamelová. Hořkost je výrazná, ale nikdy ne ostrá. Dlouhý závěr může být vyvážený směrem k chmelu nebo sladu, ale nikdy ne agresivně. Lehký až středně výrazný diacetyl a nízký obsah chmelových esterů jsou přijatelné, ale nemusí být přítomny.
Pocit v ústech: Střední tělo. Střední až nízký říz.
Poznámky: Obecně skupina piv plzeňského typu. Tento styl je kombinací českých stylů světlý ležák (11-12,9°) a světlé speciální pivo (13- 14,9°). V České republice se Pilsnerem nazývá pouze Pilsner Urquell a Gambrinus, přestože je toto označení ve světě velmi rozšířené. Mimo Českou republiku se pro odlišení od ostatních piv plzeňského typu někdy používá označení Czech Pilsner nebo Bohemian Pilsner.
V České republice jsou oblíbené kvasnicové verze, které mohou být buď zakroužkovány rozkvašenou mladinou, nebo po kvašení dostanou čerstvou dávku čerstvých kvasnic. Tato piva jsou někdy zakalená, s jemnou kvasnicovou příchutí a zvýrazněným chmelovým charakterem. Moderní exempláře se liší poměrem sladu a chmele a mnohé nejsou tak chmelené jako Pilsner Urquell.
Historie: V roce 1842, kdy měšťané nespokojení s úrovní piva vařeného v Plzni postavili novou varnu, bylo poprvé uvařeno pivo Pilsner Urquell. Za prvního sládka, který pivo uvařil, je považován bavorský sládek Josef Groll, i když v Čechách se světlé ležáky možná vařily již dříve. Stejně důležité jako ležácké kvasnice bylo použití anglických sladovnických postupů.
Charakteristické suroviny: Tradiční český chmel. Český slad. České ležácké kvasnice. Voda s nízkým obsahem síranů a uhličitanů zajišťuje výrazně jemný, zakulacený chmelový profil i přes vysoké chmelení. Hořkost některých komerčních vzorků z větších pivovarů v posledních letech klesla, i když ne tolik jako u mnoha soudobých německých vzorků.
Srovnání stylů: Plnější barva, sladová bohatost a tělo než u German Pils, plnější závěr a čistší, jemnější dojem. Silnější než Czech Pale Lager.
Základní údaje: | Původní stupňovitost: 10,9-14,7 % |
Hořkost: 30-45 IBU | Konečná stupňovitost: 3,3-4,3 % |
Barva: 7-12 EBC | Obsah alkoholu: 4,2-5,8 % obj. |
Komerční příklady: Bernard světlý ležák 12°, Budvar 33 světlý ležák, Pilsner Urquell, Pivovar Jihlava Ježek 11%, Primátor Premium, Radegast Ryze hořká 12, Únětické pivo 12°